نمایشگاه آثار هنرمندان گروه تذهیب در Arca di Noesis -رم

نمایشگاه آثار هنرمندان گروه تذهیب در Arca di Noesis -رم

این گالری در کنار بنای تاریخی کولوسئوم شهر رم قرار دارد

 

 

 

 

 در تاریخ 5 اسفند ماه 1402 مطابق با 24 فوریه 2024 مراسم افتتاحیه نمایشگاه در رم  برگزار شد
 شروع مراسم افتتاحیه با صحبت های خانم Rossana Placidi رئیس گالری Arca di noesis آغاز شد

 

..                                                                     ..

 

سپس استاد و باستانشناس معروف ایتالیایی پروفسور   Paolo Gelsomino   در مورد آثار هنری و باستانی ایرانی بخصوص بادگیرهای یزد سخنرانی خود را آغاز کرد

                   

 

               

 

بعد از صحبت های ایشان میهمانان از نمایشگاه دیدن کردند

 

                          

در پایان مراسم افتتاحیه از میهمانان پذیرایی صورت گرفت

 

           .                          .           

 

آقای معصومی نژاد ( خبرنگار مستقل از رم ) در مراسم ما هم حضور داشتند و گزارش ایشان در طول برگزاری نمایشگاه پخش می شود

.       .         .     

گزارش تهیه شده از برگزاری نمایشگاه 

نمایش آثار فاخر هنرمندان ایرانی در ایتالیا به گزارش خبرگزاری ایران پرس

 

رم- ایران‌پرس: آثار نقاشی هنرمندان ایرانی در رم، پایتخت ایتالیا، به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نمایشگاه آثار هنری هنرمندان تذهیب‌کار ایرانی در گالری «Arca di Noesis» در کنار آمفی تاتر باستانی کلوسئو رُم با موضوع (بادگیرها، نقاشی مکان‌ها و سکوت) تا روز سه‌شنبه دایر است و ایتالیایی‌ها استقبال خوبی از هنر اصیل ایرانی کرده‌اند.   

خانم «روسانا پلاچیدی» رئیس گالری «Arca di Noesis» در گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس ضمن ابراز خرسندی از میزبانی آثار هنرمندان ایرانی در رم گفت: این نمایشگاه فرصتی برای عرضه آثار هنرمندانی از کشور ایران با میراث فرهنگی و نگرشی متفاوت است که ایتالیایی‌ها از نزدیک با این میراث آشنا می‌شوند. 

این هنرمند ایتالیایی افزود: هنر زبان مشترک جهانی است و مردم از کشورها و فرهنگ‌های متفاوت می‌توانند به راحتی ارتباط برقرار کنند. 

«فرزین پیروزپی»، مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری تذهیب که آثار هنرمندان ایرانی را به رم آورده است هم به خبرنگار ایران‌پرس گفت: هدف از برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها، معرفی آثار نقاشی هنرمندان جوان و با استعداد در رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی است. 

پیروزپی تصریح کرد: این نوع فعالیت‌ها سبب آشنایی هرچه بیشتر دوستداران هنر و مجموعه‌داران آثار هنری و همچنین به‌دست آوردن جایگاهی برای حضور هنرمندان جوان ایرانی در بازارهای مختلف هنری معتبر می‌شود.

«پائولو جلسومینی»معمار ایتالیایی نیز به خبرنگار ایران‌پرس در ایتالیا گفت: من معمار هستم، مشاهده این تابلوهای زیبا از بادگیرهای ایران، این موضوع را به‌خاطر من آورد که ما 10 سال پیش در یکی از شهرهای جزیره ساردنیا کار نسبتا مشابهی انجام دادیم. 

معمار ایتالیایی افزود: البته محیط طبیعت جزیره ساردنیا با ایران (شهر یزد) متفاوت است اما اصل فیزیکی عملکرد بادگیرهای ما با بادگیرهای ایرانی یکی است. 

پائولو جلسومینی تاکید کرد: به اعتقاد من مهمترین مسئله این است که امروز با توجه به مشکل زیست محیطی و بحران انرژی در جهان، بازگشت به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یک ضرورت تاریخی مطلق است.

اسامی هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه عبارتند از:
علی آینه ساز – ژیلا عبادی – زینت پارسا – الهام بادپا – مینا حسینی – محمدرضا بیات – فاطمه بیات – حنانه نیک سیرت – هما منصوری – شیوا قنبری – اسما یامی – ملیکا اسماعیلی – الهام خطیبی – معصومه محمدیاری – مهسا رحیم زاده راد – راحله دلیری نارستان

 

منتقد و مدیر هنری ارزنده ایتالیایی

روزاریو پینتو (.ROSARIO PINTO)

با نمایش اثر هنرمند عزیز سرکار خانم زینت پارسا از ارزشهای هنری آثار هنرمندان شرکت کننده گروه تذهیب در نمایشگاه رم تقدیر کرد از طرف هیات مدیره ضمن تشکر و تبریک به سرکار خانم زینت پارسا از همه هنرمندان گروه تذهیب که هریک سهم بسزایی در این موفقیت ها دارند تشکر می نماییم

 

منتقد و مدیر هنری ارزنده ایتالیایی ROSARIO PINTO

 

 ترجمه مقاله چاپ شده مفسر هنری معروف ایتالیایی  روزاریو پینتو:

 

(هویت نقاشی شده)

“آن برج هایی که باد می آید”

 

آثار مورد توجه خاصی به مدیریت روسنا پلاسیدی  در گالری “La Nave di Noesis” رم

  ازطرف «موسسه  تذهیب» و برای اولین بار در ایتالیا با عنوان «نقاشی مکان‌ها و سکوت‌ها»

 (که در مقاله یک تصویرتابلوی نقاشی  از هنرمندان به نمایش در آمده است)

«برج‌های بادی» به آن دسته از سازه‌های بسیار خاصی اشاره دارد که موفق به ایجاد نوعی تهویه مطبوع طبیعی، با سازگاری محیطی و توجه به رویدادهای هواشناسی برای تعدیل راحت تر دما می‌شوند اعتبار کاهش‌دهنده شرایط سرد و گرم، نمونه‌ای از مفهوم ساخت و ساز «برج‌های باد»که یک ویژگی ساخت است ، نه تنها کرکره‌های «باد گیر» (یا برج‌های بادگیر) را مشخص می‌کند، بلکه همچنین برخی از ساخت‌ وسازهای خاص با چیدمان مشابه در ساردینیا  در چارچوب یک پروژه معماری زیستی مدرن ساخته شده است که معمار پائولو جلسومینی در طی سخنرانی خود برای تصویرسازی در مراسم  افتتاحیه  این نمایشگاه نقاشی ایرانی، تصاویر فراوانی از آنها ارائه کرد. آثار هنرمندان ایرانی دراین نمایشگاه که عمدتاً آثار متعلق به هنرمندان زن می باشد- تصویر نقاشی در این مقاله از منطق فیگوراتیو تبعیت می‌کنند و با گستردگی ترکیب‌ بندی، دلایل و روش‌های رویکرد وجودی به واقعیت پدیداری را نشان میدهد، بدون اینکه جایی برای امکان یافتن آن‌ها باقی بگذارد.این نقاشی  تصویری از کهن‌ترین و دورترین که تبهری خاص ازاین هنرمند است که به طور قطعی متفاوت از حساسیت‌ها ست  که در آن معیار واقعیت قصد دارد به پارادایم مفهومی تبدیل شود.

مرجع بسیار متفاوت در شیوه های تفکر در مورد دیدگاه Weltanschauung.

مدیرموسسه تذهیب

فرزین پیروزپی با غرور به حق به اقدامات خلاقانه هنرمندانی اشاره می‌کند که آثار خود را بین مفاهیم توصیفی آرام‌تر و حساسیت سنتز اکسپرسیونیستی روان ‌تر تنظیم می‌کنند و یک حساسیت تحلیلی و گفتمانی را نشان می‌دهند.

     27 فوریه 2024 

   روزاریو پینتو